38. ročník Těšínského poháru 2016

12.1.2016

Dvě vítězství Jaromíra Janáčka

Závěr korunuje dílo. A to se Jaromíru Janáčkovi na 38. ročníku Těšínského poháru skutečně podařilo. Janáčkova dvě vítězství – ve dvouhře a spolu s Kateřinou Tomalovou ve smíšené čtyřhře – parádní výkon Polky Kamily Augustyn ve finále dvouhry a drama ve finále čtyřhry mužů, to byly nejvýraznější momenty těšínského turnaje.

Obhájce loňského vítězství Adam Mendrek skončil v semifinále, stejně jako vítěz předchozích dvou ročníků Slovák Juraj Vachálek, do finále dvouhry mužů se probili dva hráči z Českého Krumlova. Oba měli přitom namále už ve čtvrtfinále, Maximilian Kořený otočil proti Janu Loudovi stav 0:1 na sety, Jaromír Janáček udolal židlochovického Ondřeje Krále až 22:20 ve třetí sadě. Také ve finále rozhodoval až třetí set – drama v posledním zápase celého turnaje – po kterém mohl Janáček vítězně zvednout ruce nad hlavu, zvítězil 21:13, 12:21 a 21:17.

Jaromír Janáček po výhře ve dvouhře (foto: Ladislav Káňa)

V tu chvíli se stal už dvojnásobným vítězem, ve smíšené čtyřhře spolu s Kateřinou Tomalovou ukázali ve finálovém duelu šestinásobným mistrům republiky Jakubu Bitmanovi a Alžbětě Bášové, že sedmá zlatá medaile třeba také nemusí přijít už letos. Bitman po vážném zranění kotníku ještě není stoprocentně připravený a ve finále to bylo znát. Ale vždy hrajete jen to, co vám soupeř dovolí – a Janáček s Tomalovou toho svým soupeřům koncentrovaným výkonem moc nedovolili. Dvakrát 21:17 a třetí výhra ze tří turnajů Grand Prix A v této sezóně pro nové české jedničky ve smíšené čtyřhře.

Nejen v mixu bude mít Jakub Bitman na začátku února v nedaleké Karviné zlaté mistrovské ambice. Spolu s Pavlem Drančákem budou největšími adepty na výhru ve čtyřhře mužů a své dobré naladění ukázali i v Českém Těšíně. Ve finále je vyzvali na souboj důrazu, smečí i hlasivek juniorští mistři republiky Jan Louda a Michal Hubáček a v parádní koncovce první sady dokonce zvítězili 29:27. Potom už ale slavila zkušenost, Bitman s Drančákem zbylé dva sety ovládli poměrem 21:17.

"Skorodomácí" Adam Mendrek tentokrát na soupeře nestačil (foto: Ladislav Káňa)

V šedesátých letech se první ročníky Těšínského poháru hrály jen v ryze mužských disciplínách. Dvouhra mužů, čtyřhry mužů a nic jiného. Že by byla škoda, pokud by početné těšínské publikum přišlo o ženské disciplíny, ukázaly především Kamila Augustyn a Michaela Fuchsová.
Za týden čtyřiatřicetiletá Polka, účastnice olympijský her v Pekingu, byla singlovou profesorkou, když svůj účelný a stále ještě velmi kvalitní badminton ukázala nejlépe ve finále, kde Dominiku Koukalovou přehrála dvakrát 21:12. Koukalová po poslední výměně zápasu své soupeřce uznale zatleskala, byla to skutečně one woman show.
O generaci mladší teprve šestnáctiletá Michaela Fuchová zase po obnoveném zranění kotníku ukázala, že ženská čtyřhra může být pro fanoušky badmintonu zajímavou disciplínou. Spolu s Alžbětou Bášovou si osvojily moderní, útočně pojatý styl. Ve čtvrtfinále zvládly zápas nad párem Šárka Křížková – Petra Hofmanová 30:28 ve třetí sadě, v semifinále porazily loňské vítězky Polky Augustyn a Bienkovskou, až ve finále podlehly páru Magdaléna Lajdová – Denisa Šikalová. Lajdová se Šikalovou, loňské finalistky mistrovství republiky, tak ukázaly, že po deseti titulech v juniorských kategoriích mohou směle myslet i na titul nejvyšší.

Výsledky finálových zápasů Těšínského poháru 2016, Český Těšín,11. ledna 2016

Jaromír Janáček vs. Maximilian Kořený (oba SKB Český Krumlov) 21:13, 12:21 a 21:17

Kamila Augustyn (Polsko) vs. Dominika Koukalová (BK 93 Hořovice) 21:12 a 21:12

Jakub Bitman, Pavel Drančák (Sokol Meteor Praha-Radotín) vs. Michal Hubáček, Jan Louda (Sokol Meteor Praha-Radotín, USK Plzeň) 27:29, 21:17 a 21:17

Magdaléna Lajdová, Denisa Šikalová (Astra ZM Praha, Deltacar Benátky nad Jizerou) vs. Alžběta Bášová, Michaela Fuchsová (Sokol Meteor Praha-Radotín, Polabiny Pardubice) 9:21, 21:16 a 21:10

Jaromír Janáček, Kateřina Tomalová (SKB Český Krumlov, Sokol Klimkovice) vs. Jakub Bitman, Alžběta Bášová (Sokol Meteor Praha-Radotín) 21:17 a 21:17