European Men’s & Women’s Team Championship, ME U15

28.2.2018

European Men’s & Women’s Team Championship, European U15 Chapmionship
(13.-18.2.2018)

Rok se rokem sešel a další tři k tomu a já se opět vypravila na turnaj mistrovství Evropy, který se letos konal v Kazani. Účastnila jsem se stejného typu turnaje již jako čárová rozhodčí v roce 2014 v Basileji. Ale letos jsem byla v roli hlavního rozhodčího „umpiru“ a zároveň jsem zde měla zkoušku na licenci Badminton Europe Umpire, což je o úroveň vyšší než česká.

Turnaje se zúčastnili skoro všechny státy Evropy, 4 referee a 33 umpirů. Hrálo se v hale s 9 kurty a dalšími 12 rozcvičovacími.  Každý den byl rozdělen do 3 herních bloků - 10:00, 14:00 a 18:00. Jako rozhodčí jsme měli každý den jeden blok volný. Já jako velký klikař, jsem měla volno vždy uprostřed dne. Toho jsem jednou využila a prozkoumala Kazaň, kde se teplota za slunečního svitu vyšplhala až na příjemných -15°C! Už po příletu do Kazaně jsem pochopila/pocítila, co znamená „zima jako v Rusku“.

Na turnaji jsem měla možnost vidět méně či více zajímavé zápasy. Některé týmy bojovali o každý bod, co jim síly stačili a jiní zase chodili s ideou stupně vítězů a předváděli hru, kterou jim ostatní můžou jen závidět. Sledovat hráče světové úrovně jako je celý dánský tým, Carolina Marin, Marc Zwiebler, Rajiv Ouseph, sestry Stoevovy, Vladimir Ivanov, Ivan Sozonov a další je více než skvělé. Hodnocení, co se týče herní úrovně najdete na www.czechbadminton.cz

V Rusku jsem byla poprvé a velmi mě překvapilo a nepřestávalo mě udivovat až do mého nedělního odletu zpět domů. Hotelová snídaně nabízející maso, rýži, dušnou zeleninu a polévku nebo naopak valentýnskou specialitu v podobě teplého jogurtu nic jen tak netrumfne. Ve zdejších hospodách zase razí heslo české pivo = dobré pivo! A nejspíš se to týká i jídla, protože při těšení, že ochutnám boršč či pirohy, jsem zjistila, že jsem se ocitla v tradiční české restauraci. Ale abych nebyla jen skeptická, tak musím uznat, že po pronesení věty „Ja nepaněmaju pa rusky“ se zdejší obyvatelé nedali odbýt a snažili se mě další x minut naučit rusky. I zdejší zima v podobě spousty sněhu, hlavně mrazu a slunečného počasí byla kouzelná.

Stejně kouzelní byli i hráči U15, kteří nastoupili až 16.2. Některým bylo i 10 let a měřili ani ne do půlky sítě. Mimo jiné zde hrál i náš Matěj Rzeplinski. Bohužel ani pro jednoho z nás šampionát nedopadl vítězně. Přesto si zkušenosti a možnosti zde být vážíme.

 

Katrin Krauzová


Naši sponzoři