Katrin Krauzová a Eva Husárová: Mistrovství Evropy z pohledu rozhodčích.

19.2.2014

Na Mistrovství Evropy družstev mělo Česko zastoupení nejen v řadách hráčů, ale i mezi námi rozhodčími. A to jak na lajnách, tak i umpiru. A díky VIP místům na kurtech jsme mohli sledovat různé zajímavé momenty.

Zápasy byli zajímavé, ale jen některé z nich patří mezi nezapomenutelné. Do kategorie nejhlučnějších rozhodně patří utkání žen Španělsko vs. Německo. Hráčky si nejen pořádně procvičily hlasivky, zejména Caroline Marin, ale svým výkonem ukázali, že i ženský debl může být strhující. Příkladem toho, že podpora publika dokáže vyhecovat hráče ke skvělým výkonům, byl zápas mužů Ukrajina vs. Francie. Halou se neslo hlasité: „davaj, davaj,“ hráči tak vzorně poslechli a radovali se z postupu. Obdobě probíhal zápas mezi Švýcarkami a Skotkami. Kdy za stavu 2:2 rozhodovala o vítězství čtyřhra žen. Za Skotsko nastoupila všude známá Bankier. Ani její zkušenosti družstvu nepomohly. Domácí hráčky byly hnány k vítězství jak publikem, tak i velkou plyšovou kravičkou a typickými zvony různých velikostí. Zápasem, kdy hráč na kurtu doslova vypustil duši, byl Zilberman vs. Lang. Zilberman do zápasu vběhl suverénně, ale Lang se nedal a zničil ho natolik, až se zdálo, že z kurtu už neodejde po svých. O podcenění situace by zas mohli vyprávět Rusové. Věřili si, že proti Finům nemusí vytasit všechny své zbraně, bohužel to se jim stalo osudným.

O velké drama se postaralo finále mužů Anglie vs. Dánsko, kdy Dánové už nebyli těmi, kteří by školili ostatní. Během deblu Boe, Morgensen vs. Adcock,Ellis byla atmosféra v hale tak napjatá, že to Ellisův výplet nevydržel. Ten nechtěl podcenit situaci a během výměny si vyměnil raketu a také a zahrál vítězný míč.

Bitman nastoupil proti Irovi Stephensonovi, který se jistě Kuby bál, a proto si stěžoval na nerovnosti na kurtu. Zápas tak byl přesunut na jiný kurt a tím také dál od českých fanoušků. Kuba se přesto nedal a svou hrou zničil nejen soupeře, ale i jeho boty. Hráči, ale i sobě sem tam něco zničili. Například Francouz Roulex se po dlouhé výměně vyčerpaně opřel o raketu, bohužel ona byla unavenější a praskla. Ničitelkami soupeřů byli i Rusky, a to když nastoupily proti Němkám. V 2. Singlu si Němka poranila koleno a musela odstoupit. Aby toho nebylo málo, tak ve třetím zápase další hráčka schytala ránu pod oko. Nastoupit do následujích zápasů proti Ruskám, bych měla strach.

Ač se hráči a rozhodčí na kurtech potili, Rusové po prokaučovaném zápase s Finy svým ledově ostrým pohledem probodávali každého, koho potkali. Stejně působili i Němci, kteří si nechali narůst knír, nejspíše chtěli svým přísným vzhledem vystrašit soupeře. Oba týmy vždy pookřáli, když došlo na povzbuzování. Rusové našli zalíbení v nejrůznějších trumpetách, kdežto Němci si rovnou vzali na pomoc megafón.

Organizátoři dali do toho turnaje maximum. Jedinou výtkou ze strany hráčů bylo to, že jim prý na kurtě někdo ukradl kyslík. Dodnes se neví, kdo to byl. Jako náhrada byla uspořádaná party. Hráči tak mohli předvést svá umění i mimo. Mezi krále parketu bychom pasovali Slovenskou výpravu.

Katrin a Eva


Naši sponzoři