Poradna aneb jak to asi funguje

5.10.2021

Všechny pravidla předpisy jsou ke stažení na oficiálním webu ČBaS https://www.czechbadminton.cz
 

Pravidla badmintonu

Podrobné informace o pravidlech platných v našem sportu. Najdeme zde informace o velikosti hřistě, výšce sítě (1,55m), o systému počítání. Pamatujte, na všechno jsou předpisy, třebas i na velikost rakety či míček. Dokument se moc často neobměnuje - není potřeba. Odkaz ke stažení ZDE
 
 

Soutěžní řád

Typ dokumentu, který prochází sem tam korekcemi, či vydáním dodatku. Zde najdete to co Vás bude zajímat nejvíce. Dozvíte se zde jake máme typy turnajů (GPE -> MČR), informace o podmínkach účastí na jednotlivých turnajích. Pravidla mohou být různá pro věkové kategorie - např. nejsou stejná pro U13 a U17. Soutěžní řád dospělých je veden v samostatném dokumentu. Pro skupinová utkání - soutěže družstev jsou také vedeny samostatné dokumenty. Důležitou informací je rovněž bodovací tabulka, která popisuje bodové ohodnocení hráče dle typu turnaje a umístění. Pozor v mládežnických kategoriích se započítavají nejlepší 4 výsledky za poslední rok.
 
U rozpisu soutěže je vždy uvedená platnost - takže je potřeba "semtam" zkontrolovat zda nedošlo ke změně.
 
K dnešnímu dni (05.10.2021) jsou platné tyto soutěžní řády:
Několik informací platných k dnešnímu dni
 
 • U19 – hráči narozeni 1. 1. 2003 a později U17 – hráči narozeni 1. 1. 2005 a později U15 – hráči narozeni 1. 1. 2007 a později U13 – hráči narozeni 1. 1. 2009 a později
 • Právo účasti na OP, GPC, KP, GPD, GPE – dle RS Oblastních svazů, ale s platnou hráčskou licencí
 • Na turnajích GPC (pokud není kvalifikačním postupovým turnajem na MČR) nesmí startovat hráči s umístěním do 8. místa na žebříčku platném v době uzávěrky přihlášek
 • Na turnajích GPD nesmí startovat hráči do 24. místa na žebříčku platném v době uzávěrky přihlášek
 • Na turnajích GPE nesmí startovat hráči do 48. místa na žebříčku platném v době uzávěrky přihlášek
 • Na GPC, GPD a GPE mohou startovat se souhlasem Oblastního svazu i hráči bez české licence v případě, že nejsou občany ČR.
 • Nasazení pro MČR, GPA, GPB
 1. Světový žebříček dospělých
 2. Národní žebříček dospělých
 3. Světový juniorský žebříček
 4. BEC European U17 ranking
 5. jednotlivé vyšší věkové kategorie - do 8. místa žebříčku následující vyšší věkové kategorie, do 16. místa ob jednu (a více) vyšší věkové kategorie
 6. V případě rovnosti všech kritérií rozhoduje o nasazení los.
 • V případě, že hráč nedokončí nebo vzdá zápas v jedné disciplíně, nemůže již nastoupit ani v dalších zápasech ostatních disciplín.
 • Průběžný žebříček vydává STK ČBaS každý čtvrtek - v hodnoceném období je obsaženo vždy max. 4 turnaje typu GPA, GPB či MČR a také to, aby vždy nový turnaj GPA, GPB či MČR nahradil ten z minulé sezony.
 • MČR U13,U15 právo účasti  - hráč na 1. – 18. místě aktuálního průběžného žebříčku platného 3 týdny před datem pořádání turnaje GP v DM a DŽ. Hráč na 1. – 14. místě aktuálního průběžného žebříčku platného 3 týdny před datem pořádání turnaje GP v ČM, ČŽ a SČ. Hráč postupující z OP dle kritérií stanovených rozpisem soutěží Oblastních svazů(to znamená, že musí byt uvedeno v propozicích že se jedna o kvalifikační turnaj) (max. 1 hráč do dvouhry a max. 1 hráč/pár do každé párové disciplíny).
 • MČR U17,U19 právo účasti  - hráč na 1. - 16. místě aktuálního průběžného žebříčku platného 3 týdny před datem pořádání turnaje GP v DM a DŽ. Hráč na 1. - 14. místě aktuálního průběžného žebříčku platného 3 týdny před datem pořádání turnaje GP v ČM, ČŽ a SČ. Hráč postupující z OP dle kritérií stanovených rozpisem soutěží Oblastních svazů(to znamená, že musí byt uvedeno v propozicích že se jedna o kvalifikační turnaj) (max. 1 hráč do dvouhry a max. 1 hráč/pár do každé párové disciplíny).
 • GPA - Maximální počty hráčů/párů: 28 DCH a DD, 16 ČCH a ČD a 28 SČ.
Pomocí dodatku je například řešena dočasná změna pravidel : V období od 19. 6. do 10. 9. 2021 se neuplatní část „Soutěže Grand Prix“, článek II. Technická ustanovení, odst. 2 Právo účasti hráčů v turnajích, bod Minimální omezení startu hráčů dle pořadí na žebříčku v příslušné disciplíně, věta: „Na GPC (pokud není kvalifikačním postupovým turnajem na MČR) nesmí startovat hráči s umístěním do 8. místa na žebříčku platném v době uzávěrky přihlášek“.
 
 

Naši sponzoři