Těšínští badmintonisté zpět v 1. lize!

21.4.2016

Poslední článek jsem končila slovy o tom, jak Těšínští badmintonisté budou, po vítězství v oblastní soutěži smíšených družstev, hrát kvalifikaci o 1. celostátní ligu.

V následujících řádcích se s vámi podělím o jedinečné a nezapomenutelné okamžiky z kvalifikačního útkání.

Je sobota, půl deváté ráno. Otevírám dveře do haly, která se pomalu probouzí a hned při prvních krocích mě mrazí. Na druhém konci vidím dva samostatně nachystané kurty ohraničené mantinely, jež jsou dokola lemovány židlemi. Téměř stejný pohled, na který jsme zvyklí při finále Těšínského poháru.

Pomalu se všichni scházíme. Péťa Szewieczek si nás k sobě zavolá a předává nám dva krásné dárky –trička. Bílo – černo – červené Forzy a úžasně razící žlutá tréninková trička s přezdívkami. Pro některé první tričko se „jménem „ na zádech. Převékneme se a vyrážíme na společnou rozcvičku a rozehrání.
Prvním soupeřem bude družstvo Polabiny Pardubice B. Hodiny ukazují 10:00, fanoušci dorazili a obě družstva jsou seřazená před sítí k oficiálnímu nástupu. Zazní pár slov úvodem, oddílová hymna a následuje vyhlášení úvodních zápasů. Začínáme první dvouhrou mužů a mixem. Kufič vlažně rozehrává první set. Po taktických radách získává ve svůj prospěch set druhý. Stav skóre sleduji jen očkem, protože paralelně na vedlejším kurtu spolu s Michalem bojuji ve smíšené čtyřhře. První set vyhráváme 21:18. Do půlky druhého setu s námi soupeř drží krok, ale od přestávky již přebíráme nadvládu my s Michalem a vítězíme 21:14. První bod pro Těšíňáky. Naše zraky se upnou zpět na hru Marka Kufy. Třetí set a Kufič prohrává 11:19. Ale co se nestane. Najednou 19:19, 20:19 mečbol pro Marka. Vyhecovaný závěr. Chlapci se přetahují. Nakonec Kufič prohrává 21:23. V dalších mužských singlech bez mrknutí oka famózním výkonem vítězí Tomasz Mendrek i jeho synovec Wojta Mendrek. Vedeme v tu chvíli už 4:1. Po čtyřech utkáních 4:1? To jen tak někdo neumí. Pardubice přijely pouze s jednou dívkou, nepostavili ženský debl a my máme bod bez boje. Fanoušci jsou úžasní, ženou nás k neuvěřitelným výkonům. O tom by své mohla povyprávět Bea v ženském singlu. V prvním setu dominuje a vítězí. Ve druhém už víc chybuje a není se schopná vrátit do své hry. O třetí set se holky perou. Taktické rady při střídaní stran, povzbuzování a koncentrace pomohly Bety k získání třetího setu a tím i 5. bodu pro družstvo. Pardubice porážíme, ale dohrávají se všechny zápasy. První mužský debl, nově složená dvojice Mendrek T. – Kallus Michal soupeře doslova válcuje. Kluci s Pardubic ani v jednom setu neprojdou přes 10 bodů. Za to Kufič s Wojtou hrajou pro diváky. Krásný vyrovnaný zápas s tečkou pro domácí. Pardubice porážíme 7:1. Fanclub i hráči odcházejí na oběď. Všichni se na kurtu uvidíme za dvě hodiny. V té době hrají mezi sebou družstva Chropyně a Pardubic.

O půl druhé se již setkáváme v hale. Rozcvičujeme a čekáme, s jakou sestavou Péťa přijde. Jak se říká, vítězná sestava se nemění, ale není vyloučeno ji ještě vylepšit. Malá změna v mixu. Tentokrát po boku Michala nastupuje v razicí žluté Bea. Pozdravíme se s hráči Chropyně, zamáváme fanouškům a zahajuje nejdůležitější boj sezóny. Průběh jako přes kopírák s prvním družstvem. V mixu po oba sety vládnou Bea s Michalem. Vedle na kurtu se Kufič nemůže dostat do tempa a prohrává. Po úvodních zápasech stav 1:1. K očekávanému zápasu nastupuje Tomasz Mendrek a Martin Schmied. Hráč, který kde jaký turnaj na jižní Moravě, ale i v zahraničí v rámci badmintonové tour, vyhrává. Zraky náš všech se upoutávají na tento duel. Tomasz představuje svou přesnou a precizní hru. Martin jen kroutí hlavou nad míčky vymetající pavučinky z rohů kurtu. Tomasz hraje v takové pohodě, že si dovoluje udělat sem tam i nějakou fintičku. Halou se nese úžasem „waaaaaau“….  A potlesk odměňující výhru na naší straně. Wojta na vedleším kurtu se nenechá zahanbit a přidává další bod. Dalším utkáním je dvouhra žen. Zde došlo v předchozím kole ke zranění soupeřky, a tak pomoct naskočila fanynka a hráčka v jednom. V tomto zápase si Bea ani nezapotila tričko a soupeřku přímo položila na kolena. Vedeme 4:1. Přichází de facto rozhodující zápas. První čtyřhra mužů. V razících dresech nastupují Michal s Tomaszem. Kvalita výkonu zaručená. Na druhé straně opět Martin Schmied, bohužel limitovaný zraněmím se svým parťákem. V obou setech naprostá dominance žluťásku. Kluci vedou 20:7. Bod schází od historického okamžiku a postupu domácích po několika letech zpět do 1. Ligy. Soupeři lehce dramatizují vývoj. Přidávají na svou stranu ještě dva body. Ale pak se ke smečím z výskoku dostává Michal. Případnou hru na síti střeží Tomasz. Soupeř hraje mimo kurt. Je to tam!!!! 21:9, 5:1 a Těšín je v první lize!!! Fanoušci nás odměňují potleskem a my je taky. Protože je hala plná diváků, dohráváme ještě druhý mužský debl a ženský debl. Kufič s Wojtou opět na tři sety, ať diváci tak rychle neodejdou a vydrží i na konec ženské čtyřhry, ve které jsme se představily my, dlouholeté opory – já a Iris. Nenechaly jsme se zahanbit a přidaly na konto Těšína krásnou šťastnou sedmičku! Chropyni porážíme 7:1! Střílíme šampusy. Bublinky tečou proudem a rozjíždíme jednu velkou párty!!!

Není nic krásnějšího něž před zaplněnou halou fanoušku poslat domácí dužstvo v čele s Tomaszem Mendrekem po dlouholeté odmlce do první ligy. Nezapomenutelný okamžik, pro který člověk chodí
od mala každý týden na trénink poctivě makat.

Letošní sezóna byla výjimečná. V barvách Těšína nastoupil Tomasz Mendrek, který svou hráčskou kariéru započal právě v těšínském badmintonovém oddílu. Tréner Péťa Szewieczek měl při psaní sestav po celou sezónu štastnou ruku. Družstvo v základní části, v play off a v kvalifikaci neztratilo ani jeden bod. A kdo potvrdil trenérovu důvěru v jednotlivých zápasech? Přece tito hráči: Tomasz Mendrek, Michal Kallus, Daniel Koždoň, Adam Šářec, Wojciech Mendrek, Irena Hlávková, Eva Husarová a Beata Fukalová.
Na závěr bych ráda poděkovala trenérům, fanoškům, sponzorům, rodičům a hráčům! Protože TAK díky Vám....

JSME MISTŘI.... NO a CO...NO A COOO!!!!!
Fotky z kvalifikace najdete v naší fotogalerii.